Reklama
 
Blog | Tereza Fantlová

Pohřbený Zorba a dobré vztahy vstávající z mrtvých

 

Na skopských hřbitovech v městské části Butel je pohřben Georgias Zorbas, předloha pro slavného bohéma a učitele žití Řeka Zorby, postavy z knihy řeckého spisovatele Nikose Kazantakise. Postavu Zorby proslavil i film řeckého režiséra Michalise Kakojannise, který zemřel tento týden ve věku 89 let. Krétského Řeka Zorbu hrál v roce 1964 Anthony Quinn. Do včerejších novin Dimitar Čulev napsal pěkný příběh života Zorbova předobrazu. Článek stál za to a měl zajímavé reakce a mě se hodí pro zdůraznění tématu řecko-makedonských vztahů.

V dvou minulých příspěvcích makedonského blogu jsem nakousla téma řecko-makedonského sporu, kterému se nevyhnu při popisování různých *makedonských záležitostí, jakou je i ta dnešní kolem Řeka Zorby o jehož živé předloze vyšel článek v novinách Utrinski vesnik.

Řecko má už dvacet let problém, přijmout za oficiální ústavní jméno severního souseda Republika Makedonie, které podle něj odkazuje k řecké antické historii. Tak byla Makedonie, nezávislá od podzimu 1991, do OSN přijata až v roce 1993 a pouze pod názvem Former Yugoslav Republic of Macedonia, FYROM. Řecko uvalilo na Makedonii v letech 94-95 na 18 měsíců obchodní embargo. Po jeho zrušení se státy staly vzájemně velmi důležitými obchodními partnery a spor desítku let trval klidně a líně v rozhovorech o vhodném jménu a živil huby makedonských i řeckých národovců. První těžký zásah utrpěla Makedonie v roce 2008 při rozšiřujícím summitu NATO v Bukurešti, kdy Řecko vetovalo její vstup do Organizace. Následovalo veto v EU při rozhodování o přesném datu zahájení přístupových jednání.

Pro dnešek zvýrazním jen některé ideové linie řecko-makedonského sporu. Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie obává, že soused jménem dává najevo, že bude chtít rozšířit území o řeckou severní provincii, jež nese týž název: Makedonie. Na to od začátku makedonská armáda nemá, sílu ani pomyšlení. Hádky se vedou i o postavu Alexandra Makedonského, zdali byl Helén-Řek, nebo jestli to, že byl antický Makedonec, znamená, že byl předchůdcem dnešních (slovansky mluvících!) Makedonců. Nevypadá to, že by se jedna ze stran chtěla umoudřit. Ale zbídačené Řecko je možná nyní oslabeno, stejně tak jako *nacionalistická středo-pravicová VMRO, *která je v Makedonii zase u moci a je popotahována opozicí i občany za přílišné a populistické zatahování historie do politiky všedního dne, tak by mohlo ke kompromisu dojít. Zatím posledním výstřelem v boji je nová *obří jezdecká socha, kterou zdvihli ve Skopji a představuje neznámého vojáka, který se nápadně podobá Alexandru Velikému.

Reklama

Mimo tyto historizující tahanice Dimitar Čulev publikoval životopis Georgiose Zorbase, který je pohřbený na hřbitově ve Skopji na v hrobě 23 na parcele 17 v aleji 3. Článek se mi líbil, protože vyprávěl v klidu takový řecko-makedonský příběh, zajímavost, která spojuje Krétu se Skopjí, Řecko s Makedonií.

Předloha nejslavnějšího Řeka Georgios Zorbas se narodil na severu Řecka v Katherini roku 1865. Ženatý byl s krásnou Eleni která zemřela v 36 letech. Pravý pan Zorbas pak působil od roku 1915 jako konzul řeckého království v Oděse a z Ruska se vrátil po Říjnové revoluci 1917. S nejmladší dcerou Ekaterinou odešel do srbského Niše, kde koupil důl a dál koupil taky jeden blízko Skopje, kam odešel žít asi od roku 1926. Ve skopje se povídalo, že někde v Rusku je zakopán jeho poklad. Bydlel i s dcerou v hotelu Lovec, pak dceru provdal a nikdy už se neoženil, byl hodně bohatý a zřejmě hodně pil, protože když umřel, lidi si říkali: „Kdo by to byl taky vydržel, tohle.“

Velice mě potěšilo, že článek měl víceméně inteligentní pochvalné komentáře. S.L., který se dokonce podepsal celým jménem, chválil zprávu v okurkové sezóně jako dobré připomenutí něčeho lepšího a  bezkonfliktního, co mezi Makedonci a Řeky je. Někdo ze čtenářů se pokoušel vnést do diskuse dojem, že je to další dělání Makedonce z Řeka, ale všichni mu vysvětlili, že o to se nikdo nepokouší: „Zorbas byl Řek a žil a zemřel ve Skopji, to se tady píše a nehledej v tom nenávistné myšlenky. Další chce, aby se právě takové informace o řecko-makedonských vztazích dostávali do CNN a BBC namísto „těch stupidit o Alexandrovi a celé jeho rodině.“ No, mám z toho radost, samí umírnění, poslední příspěvek v diskusi je dost hluboká a realistická reflexe schopností tehdejších obyvatel Makedonie „Z přátelství Kazantakise se Zorbasem vznikl nezapomenutelný román a do Skopje, v *tehdejším Jižním Srbsku jezdili Zorbové kupovat doly, protože tamní to nezajímalo a neuměli to….“

 

*makedonské záležitosti, už jsme zase u toho O makedonských záležitostech – stojí i v záhlaví blogu, připravila jsem lekci o tomto stěžejním pojmu makedonské národní identity, najdete v sekci Lekce jako materiál k dalšímu studiu Makedonie

*nacionalistická středo-pravicová VMRO, *která je v Makedonii zase u moci, vyhrála volby v letošním červnu, nikdo tady o tom u nás nepsal, co jsem si všimla, jen EurActiv…děkuju, já o tom chci napsat brzo, jen co sestavěj vládu, už na tom pracujou, deadline 10. srpen

*obří jezdecká socha Alexandra Makedonského na náměstí bude námětem samostatného příspěvku o projektu Skopje 2014

*v tehdejším Jižním Srbsku, Makedonie v okolí Skopje byla mezi světovými válkami součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později Království Jugoslávie, někdy o tom víc, říkalo se tomu Jižní Srbsko